قرین .....

لابد من قرین یدفن معک و هو حی و تدفن معه و انت میت .و هو عملک. پس بیاییم صادقانه و صالحانه عمل کنیم

زمان گذشت و اسفند سال ۹۰ فرا رسید بوی تغییر می آمد بوی مساعد بودن شرایط برای انتخاب نماینده واقعی شهر می آمد، ترکیب نامزدها مختلف با دوره های قبل ، اینبار برنامه ها اغلب  مشخص بود ومنطقی تر  همه کار کرده بودند  همه در تکاپو همه در تلاش و مردم نیز امیدوار . عده ای چون جناب گرگ پور و دیگر دوستان در وبلاگ مطلب مینوشتند و مردم را به انتخاب نماینده  اصلح و اعلم و ارجح  تشویق و ترغیب و راهنمایی  میکردند و عده ای دیگر در شهر اطلاع رسانی میکردند ، انتخابات با شرکت جمعیتی فراتر از تصور برگزار شد شمارش آراء آغاز شد ونهایتا   نماینده نهمین دوره مجلس شورای اسلامی خرمشهر (  جناب آقای عبدالله سامری ) انتخاب گردید و سرانجام صحت انتخابات توسط شورای محترم نگهبان مورد تایید قرار گرفت.

فردای اعلام نتایج انگار تازه اول کار است! موج اظهارنظرات در مورد انتخابات  چه سلبی و چه ایجابی و تایید و نفی ها و  تهمتها و برچسب زدن ها و .. شروع شده بود( گرچه این امرطبیعی است و سابقه طولانی دارد) یکی میگفت و می نوشت تقلب شده یکی میگفت رای خریداری شده  و دیگری بحث منشور و آن یکی بحث مکعب و هرم و مخروط و بقیه اشکال هندسی میکرد و بالاخره یکی هم ناخواسته و از سر دلسوزی  همه تقصیر ها را سر مردم بیچاره خرمشهر انداخت و گفت : نه آقا ! همه  اینها مال اینه که خرمشهریها بی فرهنگند و فقر فرهنگی دارند !!! ونمیتونن نماینده اصلح را تشخیص بدهند و نهایتا غلیان غیرت و تعصب شهروند عزیز  خرمشهریمان  جناب آقای حسین فرحانی و حمله به آقای گرگ پور که تو دیگه از کاشان اومدی چی میگی ؟؟!! نخیر ما خرمشهریها بی فرهنگ نیستیم ، ما  اند فرهنگیم و استادان سقراط و لقمان و بقراط و شکسپیریم   اگر قبول نکنی و بخواهی روزی به خرمشهربیایید ما ( من شخصا ) حسابتو میرسم !!!! و ادامه کشمکش که آیا مردم خرمشهر فقر فرهنگی دارند یا خیر و ......آیا تخلفات و تقلبات انجام شده یا نشده و اینکه نمایند منتخب بحق و اصلح است یا خیر.

دوستان من ، عزیران خرمشهری :

اولا: قضاوت در مورد اینکه خرمشهریهای فعلی ساکن شهر  فقر فرهنگی داردند یا نه به عهد خوانندگان  پست ها ونظرات ارائه شده با توجه به وزن  ادبی و سیاق نوشتاری و میزان تاثیر گذاری آنها در کمک به شهر خواهد بود. ثانیا : مشکل و نیاز جامعه خرمشهری در شرایط حساس فعلی دخول در  مقوله  فقر یا غنای فرهنگی  نیست چرا که " فرهنگ" از دیدگاه هر جامعه و ملت وکشوری تعریف خاص خود را دارد . یک ارزش ممکن است در جایی و کشوری دیگر ضد ارزش باشد و بالعکس مثلا در جایی پوشش و متانت مقدس و مطلوب و نماد فرهنگ است در جایی مطرود و نماد تحجر . خوردن گوشت خوک و گربه و سگ  و مار و عقرب وسوسک و... در جامعه ای معمول و غذای با فرهنگان و اعیان است و در جامعه ای دیگر  تهوع آور  و نشانه توحش و بی فرهنگی است . لخت و عریان بودن در جایی مقوله ای عام و پذیرفته شده و مثبت است و در جایی دیگر نماد بی فرهنگی و بی غیرتی و بی دینی است و .......به عبارت دیگرمیتوان گفت  اکثر ملتها نسبت به فرهنگ سایر ملل (در مقایسه با فرهنگ خود) بی فرهنگند چون آنرا نمی پذیرند و دوستش ندارند و به آن اعتقادی ندارند و این بحث مفصل و بی فایده ای است.

  و اصولا ما در این وضعیت که خرمشهر آب آشامیدنی ندارد . درصد بیکاری جوانانش بطور وحشتناکی بالاست ، خیاباها وکوچه هایس خاکی و غیر بهداشتی و .... چه نیازی داریم که  ، وارد این مقوله تخصصی بشویم ؟؟  و از آن چه سودی عاید  مردم محروم میشود ؟ .ثالثا :  جناب آقای  فرحانی با تناقض گویی  یکبار میگوید :" فقر فرهنگی تو همه دنیا هست" و " من از معلومات بالا برخوردار نیستم" و " و اما آقای گرگ پور که دلت مثل هر ایرانی برای خرمشهر می تپد" و ...... و باری دیگر میگوید که غیر خرمشهریها و کاشانی ها  که بومی و اصیل خرمشهری نیستند حق اظهار نظر در مورد خرمشهرو کمک به آن  را ندارند و اگر بیایند خرمشهر حسابشون را میرسونه(ظاهرا منظورشان  برخود فیزیکی است ) و ظاهرا کمک به خرمشهر  ارث پدری  خرمشهر نشین های فعلی است .

جناب آقای  حسین فرحانی شما و امثال شما که دیروز  اینگونه به آقای گرگ پور تاختید و خواستار شهامت و  عذرخواهی  ایشان از ناکرده ها شدید  و در هشت بند احساسی میخواستید   غنای فرهنگی خرمشهریها را به اثبات برسانیدو مصر بودید که پاسخ شما را ایشان شخصا بدهند   حتما فردا به اینجانب و سایرین نیز  به اتهام حمایت از آقای گرگ پور یا تایید بی فرهنگی خرمشهریها و یا طرفداری از کاندیدی خاص خواهید تاخت .امید آنکه اینگونه نباشدو به همین مرقومه بسنده کنید و موضوع را فیصله دهید .

آیا نمیتوان و نباید  پرسید که شما  در این ۳۰ سال گذشته  برای نجات خرمشهر و توسعه و رونق و محرومیت زدائی از شهر چه کرده اید و از نمایندگان و مسئولین شهری وقت چه مطالباتی داشته اید و مجاری پیگیری  آنها کدامند ؟ آیا میتوانیم بدانیم که  برنامه شما چه بوده که نتیجه ای به همراه نداشته  است؟ تا در راه اصلاح این برنامه اقدامی بعمل آید و نظر جدیدی ارائه شود ؟. به جرات بگویم که بنده از شما خرمشهری ترم نه صرفا  به این دلیل که هم خود و هم پدر و مادر و اجدادم زاده این شهرند  و  با حبابوک  و چمری و خارک و برحی و و گنطار و سعمران و حلاوی و بریم و  طلع و خریطی  و بازی  گل شده و ماهی صبور و خارو و بیاح و  شرجی و اسکله ولب شط و بازار سیف و صفا و مولوی و عباره و دره وشیطان بازار و   دبیرستان دورقی و بایندر و هشترودی و سنج و دمام و مسجد جامع و مربعه و شبیبه و ...بزرگ شده ام  بلکه به این دلیل که میخواهم و میگذارم  شهرم آباد شود ، میخواهم در کمک به توسعه و یشرفت اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و دینی شهرم سهیم باشم و در این راه از هر کمکی که بتوانم دریغ نخواهم کرد . از تو خرمشهری ترم چون اگر دوستی مثل آقای گرگ پور یا هر کس دیگر در هرجای میهن اسلامی وبلاگی راه انداخت و پیشنهادات سازنده ای داد و مطالب سودمندی برای نجات شهرم نوشت و منتشرکرد  از او حمایت میکنم ( و در جای خود انتقاد ) و از او نخواهم خواست که بابت زحماتش عذرخواهی هم بکند! و او را تهدید به کتک زدن نخواهم کرد.

رابعا: مطرح کردن موضوع  فقر فرهنگی مردم خرمشهر  بدوا از جانب آقای گرگ پور نبوده است بلکه اظهارنظر کننده ای بنام محمد این نظر را داده بود و ایشان هم بعنوان مدیر وبلاگ از روی همدردی  و خارج از قصد تحقیر یا تایید فقر فرهنگی از بعد  فرهنگی آن پاسخی ( هر چند عجولانه و قابل ملامت ) داده بودند که اینجانب نیز نظرات  خودم را به موقع به اظهارات  ایشان دادم و باعث رنجش هم نگردید. پس چرا جنابعالی اینگونه ایشان را با بدترین اصطلاحات و کلمات مورد حمله قرار دادیدو از شما رنجیده است  (ایم ) ؟ بحث من دفاع از شخص ایشان نیست چرا که بنده تا این لحظه که مشغول نوشتن این نامه هستم ایشان را حضورا ملاقات نکرده و ندیده ام ولی فعالیت ایشان در زمینه کمک به خرمشهر قابل تقدیر و ستایش است.

 از همه دوستان  و عزیزان  مخلصانه درخواست مینمایم  که در شرایط فعلی و آن چه خرمشهر به آن نیاز دارد  وارد بحث ها و مجادله های  غیر ضرور  مانند ادامه دادن به موضوع  تقلبات انتخاباتی ( فارغ از بحث بودن یا نبودن )و چگونگی  راهیابی نماینده منتخب فعلی به مجلس و مباحث فقر فرهنگی و غیره  جدا خودداری نمایند تا راه برای کارکردن هموار شود.

در این شرایط خرمشهر نیازمنداتحاد و حضور عملی جوانان و روشنفکران و نویسندگان و دلسوزان واقعی خرمشهر و سایر نامزدهای انتخابات  در صحنه وبرنامه دهی و پیگری مستمر ( تکرار میکنم مستمر ) مطالبات بحق مردمی از کانالهای صحیح( و منجمله دهها وبلاگ فعال در این زمینه  )  و اطلاع رسانی سریع کاستیها و ناهمواریها و بی عدالتیها و انحصارطلبیها میباشد.

 و در پایان : بدانیم  که در شرایط استرس و تهمت و قهر  و جبهه سازی و شایعه پراکنی  و ذهنیت منفی درست کردن و مدرک جمع کردن و به جان هم افتادن نخبگان شهر ، نه آقای عبدالله سامری و نه هر کس دیگری قادر به باور خویش و اقدام عملی  جهت نجات شهر و ایجاد دگرگونی نخواهد شد.پس بیاییم همه باهم یک دل و یک صدا شرایط لازم را  برای کارکردن  فراهم کنیم تا به تبع آن این حق را نیز داشته باشیم که انتقادات و اعتراضات بحق خود رااعلام و پیگیری نماییم.  و با تاسی از فرمایشات نبی اکرم محمد مصطفی )ص) که فرموده بود : " اصلح قرینک" ، قرین خود را در قبر که همان اعمال و کردارهای  دنیوی ماست  صالح و نیکو بداریم. 

انشاء الله صراحت لهجه ام که خدا گواه است صرفا ناشی ازدلسوزی میباشد  کسی را نرنجیده و نرنجاند.

      یاسین بچاری               

نوشته شده در شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۰ساعت ۱۴:۳۶ بعد از ظهر توسط یاسین بچاری|


آخرين مطالب
» القاموس اللغوی للهجة العربية العامية في خوزستان
» غرر الحکم و درر الکلم
» حکمتی در خصوص " خلیل المرء " یا تاثیرات دوست و همنشین با انسان
» 28 صفر تسلیت باد
» خرمشهر نجف ثانی تا کی باید محروم باشد ؟
» تهدیدها و فرصت های نماینده مجلس - بایدها و نبایدهای رئیس و کارکنان دفتر نماینده مجلس
» نشانه های ظهور حضرت قائم
» قنوت عارفان
» رمضان مبارک
» تبریک و تهنیت روز زن (مادر )

Design By : mihanfa.ir